iOS‹de İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir, Nasıl Etkinleştirilir?

iOS’de İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir, Nasıl Etkinleştirilir?
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Whatsapp'da paylaş

Apple, yıllar önce Cloud servisinde yaşanan güvenlik sorunları nedeni ile kısa bir süre önce İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması isimli güvenlik uygulamasını kullanıma açmıştı. Siz de iPhone ya da iPad kullanıyorsanız ve bulutta sakladığınız önemli ya da kişisel dosyalarınız varsa Apple’ın İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’nı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra şifreniz çalınmış olsa bile o cihazınız iki faktörle onaylanmamışsa iCloud verilerinize erişim mümkün olmuyor. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması yaptığınızda iCloud hesabınıza yalnızca güvendiğiniz cihazlardan erişebiliyorsunuz.

Bu özellik aktifken iCloud hesabınızı yeni bir iPhone ya da Mac’den erişmeye çalışırsanız, yalnızca hesap şifresini girmeniz yeterli olmayacak. Ayrıca güvenilir olarak belirlediğiniz cihazınıza gönderilen altı haneli kodu da girmeniz gerekecek.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

iOS cihazınızından Ayarlar uygulamasını açın.

Listeyi aşağı kaydırarak iCloud isimli menüyü ziyaret edin.

Açılan sayfada en üstünde görünen İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’nı etkinleştirmek istediğiniz iCloud hesabınızı seçin.

Ardından Parola ve Güvenlik seçeneğine dokunun.

Ekranın alt tarafında İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini göreceksiniz.

Bu menüden İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’nı aktifleştirin. İşte bu kadar!

Herhangi bir sebepten dolayı bu  özelliği devre dışı bırakmak isterseniz aynı adımları izleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Blog Kategorileri

Ana Sayfa
Haber (13)
Kampanyalar (12)
Mobil Hayat (403)
Ürün İnceleme (30)