Android‹in iOS‹a Göre Avantajları Nelerdir?

Android’in iOS’a Göre Avantajları Nelerdir?
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Whatsapp'da paylaş

Bildiğiniz gibi Android ve iOS, mobil iletişim pazarının iki dev ismi. Ancak muhakkak ki birbirlerine yenildikleri özellikler her ikisinde de mevcut. 

Bu yazımızda Android’de yer alan, kendisinin tercih edilmesini sağlayan sebeplerin bazılarına yer veriyoruz.

Android arayüzleri iOS’un aksine basit bir şekilde özelliştiriliyor. iOS’un tek bir düzene sahip olduğu ve bazılarına sıkıcı gelen görünümünün yanında Android kullanıcıları tarzlarını telefonlarına yansıtabiliyor. 

Ekran görüntüsünden uygulamalara, klavyeden ikonlara kadar dilediğiniz değişikliği yapmanız Android’de mümkün.

Android’in iOS karşısında kullanıcılara kolaylık sağladığını söyleyebileceğimiz bir konu da şarj kabloları. iOS’un şarj kablolarının yanında Android şarj kabloları oldukça yaygın ve ucuz. Oldu ki Android cihazınızın şarj kablosu bozuldu. Herhangi bir elektrikçiden Micro-USB şarj kablosu satın almanız sorununuzu ortadan kaldıracaktır. iOS içinse bu durum can sıkıcı bir sorun haline gelebilir.

iOS’un standartlarını oldukça geride bırakan Android,  pazarın %80’ine bu nedenle sahip belki de. Her bütçeye, zevke uygun Android cihazı piyasada bulabilirsiniz. Yani, seçme özgürlüğünü kullanıcılara veren taraf Android oluyor.

Akıllı cihazların en önemli özelliklerinden biri de hafıza. Günümüzde akıllı cihazlarımızda o kadar çok fotoğraf, video ve farklı birçok dosya barındıyoruz ki, cihazın hafızası yetersiz kalabiliyor. Oysa ki Android ile bellek alanını bir micro-SD kartla anında yükseltebiliyorsunuz. Üstelik çok da pahalı olmayan bedellerle. 

Aynı zamanda Android cihazlarınızın bellek alanlarını bir flash bellek gibi kullanabiliyorsunuz. Gerektiği anda basit bir USB kabloyla cihazınız anında bir flash belleğe dönüşebiliyor. iOS ise kullanıcılarına böyle bir hizmet sunmuyor.

Son olarak batarya konusuna değinelim. Android’in en önemli özelliklerinden biri ise bataryasının değişebilir olması. Yani batarya bozulduğunda telefona veda etmek zorunda değilsiniz. 

iPhone bataryası da aslına bakarsanız değiştirilebiliyor ama bu işlem o kadar sıkıntılı ve pahalı ki neredeyse bunu hiçbir kullanıcı tercih etmiyor diyebiliriz.

Blog Kategorileri

Ana Sayfa
Haber (13)
Kampanyalar (12)
Mobil Hayat (401)
Ürün İnceleme (30)